«

»

gru 18

Dlaczego psychoterapia przestaje być popularna?

Psychoterapia to dyscyplina, która – z punktu widzenia amatora by się mogło wydawać – przeżywa od ćwierćwiecza swój rozkwit w naszym kraju, niemniej jednak dane ostatnich eksperymentów statystycznych zdają się temu zaprzeczać. Jak w takim razie jest faktycznie? Sprawdziliśmy!

Dane statystyczne

Dane statystyczne, jakie możemy odszukać w Trendach Google’a okazują się niemalże jednoznaczne: Psychoterapia swój szczyt wyszukiwań przeżyła w Polsce w 2006 r, zatem więcej niż osiem lat temu. Wtedy hasło „psychoterapia” było relatywnie najczęściej szukane poprzez Polaków, jakkolwiek w żadnym razie nie oznacza to, iż właśnie wtedy najczęściej wyszukiwana była właśnie pomoc psychoterapeutów. Korelacja owych wyników z frazami, pod jakimi potencjalni pacjenci wyszukiwaliby pomocy w własnej okolicy, innymi słowy np. frazami: „psychoterapia Kraków” bądź też „psychoterapia Warszawa”, w jakich apogeum zainteresowania obserwujemy w granicach 2008 roku, można uznać że we wcześniejszym okresie Polacy poszukiwali danych o psychoterapii w zamysłach edukacyjnych.
Trzeba niemniej przyznać,, że zauważalny jest spadek zainteresowania tą sferą. Jak duży? W wypadku haseł lokalnych – można stwierdzić dramatyczny: liczba poszukiwań gabinetów psychoterapeutycznych w stolicy jest obecnie na poziomie zaledwie delikatnie przewyższającym 25% poziomu maksimum. Nieco lepiej wygląda to w Krakowie – liczba wyszukiwań znajduje się na poziomie przekraczającym 40% stanu maksymalnego, uzyskanego w maju 2008 roku.

Skąd spadek fascynacji psychoterapią?

Jak uwypuklają badania zamieszczone w „Clinical Psychology Review” obniżenie zainteresowania zdaje się być wyraźnie powiązany z aktywnością marketingową firm branży farmaceutycznej oraz doktorów, którzy o wiele chętniej chętniej niż w latach poprzednich aplikują leki psychotropowe jako bazę kuracji.
Co więcej, brakuje w Polsce wśród ogółu wiedzy, która umożliwiałaby poszukującym poradni zdrowia psychicznego odseparowanie działań psychoterapeuty, psychologa tudzież psychiatry.